27 Ekim 2011 Perşembe

Ablanız Kurban Olsun Size!


Türk olsa muhtemelen muhatap olmayacakları kişilerin, sırf yabancı diye götünden ayrılmayan insanlar var. Genelde seks açısından aç ülkelere has bir durum aslında bu. Hadi aç erkekler her Erasmuslu kızı şehir meydanına dikilmiş sebil sanıyor diyelim, kızlara ne oluyor benim merak ettiğim şey bu. Pazartesi günleri sabah 9'dan akşam 5'e kadar dersim var benim. Artık son saatte beyin ambele olduğundan, Rutkay Aziz konuşsa dinlemem yani. Servise bindim yan tarafta çirkin bir Erasmuslu kız (ama çirkin yani özür dilerim) ve etrafında 3 yerli kız oturuyor. Erasmusluyu sarmışlar böyle önlü arkalı, öndeki kızlar dizlerinin üzerinde durup tersten yolculuk yapıyorlar falan o derece. Önceki dönemlerde dilleri, lehçeleri falan öğrendiğimden bu duyduğum yeni dili hemen tanıdım. Kabızca! Sondan eklemeli bir dil olan Kabızca, 19. yüzyılda iki kola ayrılarak Tarzancanın doğu kolunu oluşturuyor.  Tarzanca hepimizin bildiği gibi el, kol, dudak, dil gibi çeşitli uzuvların yardımıyla ortaya çıkan bir dil. Kabızcada ise herhangi bir uzuv yok. Cümle bile yok aslında. Yüksek sesle ıkınma ve anlamadan bağırarak gülme var. Afrika'nın ilkel kabilelerinde de zaman zaman görülen Kabızca, işte en son bizim Bağlıca kampüsünde görüldü. Ve maalesef benim tarafımdan. 

Neyse, çarşamba günleri Ankara Atatürk Anadolu Lisesi'nde öğretmencilik oynamaya başladım ben bu dönem. Tam öğretmencilik değil aslında, arkaya oturup izliyoruz sadece. Esas öğretmenciliği ikinci dönem yapcaz. Zaten bizi öğretmenden sayan da yok orda. Hayır anlamadığım bizim oğlanlara "günaydın hocam"lar bilmem neler, bize de sadece "abla" sıfatı. Hizmetli bile kapıda onlara "hocam ders başladı isterseniz kantinde bekleyin" demiş. Aynı adam bize "genşler siz stajyer miydiniz?" diye sordu beğenmez beğenmez. Dersine girdiklerimiz 9. sınıf, küçükler daha. Sınıfa geçtik iki kız gelip tanıştı bizimle. "Şimdi biz size ne dicez? Abla mı dicez hocam mı? Mesela Duygu abla mı diyim, Duygu hocam mı diyim? Ne diyim?" Ebenin amını de mesela benim için hiç problem değil. "Hangisini demek istersen onu de" dedik. Zaten işsiz kalacağım için, ev kızı olcam ben abla da olur yani, sırıtmaz. Hem tipten dolayı sırf Duygu desen bile kurtarır kasma. Dersten çıkarken de bir oğlan "abla bir daha ne zaman gelceksiniz?" dedi. "Artık her çarşamba burdayız" dedim.  Sevindi. Apla kardeş yuvarlanıp gidiyoruz yani. Sonra aşk hayatları çok dolu dizgin bu liselilerin. Yakın iki arkadaş aynı oğlandan hoşlanıyor mesela. Oğlan sınıfın popüleri ve piçirik. Kızların ikisiyle de flört ediyor. İlk haftalar teneffüste bir kıza masaj yapıyordu, bu hafta öteki kızla şakalar, gülmeceler, nanaylar ninaylar... Biz de bakalım haftaya neler olcak, kızlar birbiriyle küsüşcek mi diye işimiz gücümüz yok onlarla eğleniyoruz, nabalım? 

10 yorum:

HüSSo dedi ki...

Bebeğim okulumda yapılacaklar listesini yazıyorum:
1.) Kantinden sabahları ders başlamadan mutlaka kakaolu kek alınacak.
2.) İkinci veya üçüncü tenefüsten sonra kesinlikle 'BASILMIŞ' yenecek.

Bunlar hergün yapılmalı aslında ama çarşamba da fena sayılmaz başlangıç için.

Ayrıca fırsat buldukça öğle aralarında arkada bira içen öğrencilerden otlanılabilir.

Bilginize

İsmini Vermek İstemeyen Seyirci dedi ki...

Bi bak aklın fikrin yemekte:D
Basılmış ne ki?

Gamze dedi ki...

aslında hep okuyordum da yorum yazmıyordum :)evet yeni model liseliler pek fena :p

Mystery dedi ki...

Bu öğretmenciliklerde hep bi entrika hep bi atraksiyon zaten :D Bizim de sınıfta bi kız var, farabi ile gelen her çocuğa 8kolu 5bacağı 12dudağıyla yapışıyo. Böyle bi inat, böyle bi sempatizanlık olamaz yani!

İsmini Vermek İstemeyen Seyirci dedi ki...

Gamze, evet ya çok fenalar :D

Mystery, Farabi programı yok bizde sanırım onu hiç duymadım. Sizinki misafirperver ahtapotmuş aşlsdkf:D

İsmini Vermek İstemeyen Seyirci dedi ki...

Gamze, evet ya çok fenalar :D

Mystery, Farabi programı yok bizde sanırım onu hiç duymadım. Sizinki misafirperver ahtapotmuş aşlsdkf:D

hemera-nyks dedi ki...

heheh eğlenceliymiş ama :D
-
hemera

İsmini Vermek İstemeyen Seyirci dedi ki...

Evet bize de eğlence çıktı :)

Adsız dedi ki...

o görevliler fena yahu. Biz sandalye arıyorduk. "Oturacak mısınız?" dedi bize. Yok 3 saat dikilcez anasını sevdiğim.

İsmini Vermek İstemeyen Seyirci dedi ki...

Kimse yakıştıramadı bize öğretmenciliği ya :D