23 Ocak 2012 Pazartesi

Zaman Tünelinde "Dünden Bugüne Programlar"


Türk televizyon tarihinde Esra Ceyhan gibi bir gerçeği kimse göz ardı edemez sanırım. Ayrı bir ekoldü o.  Daha sonra program yapanlar onu örnek aldılar kendilerine. Riyakarlık veya konuk yalakalığı falan ondan yadigar hep. Öncekiler varsa da benim yaşım yetmiyor demek ki bilemiyorum. 

Eylül ayı falandı sanırım, Sabahların Sabaaağsı'nı görmüştük televizyonda. Seda Sayan'dan farklı bir format, farklı bir kadın ama garip bir şeyler var tarif edemediğim. Saba Tümer geç saatlerde yaptığı programlarla insanların sevdiği bir kadındı vakti zamanında. Ben o zamanlar da sevmezdim ayrı. Çünkü ben ağzıyla gülen insan severim. Hatta bir keresinde Kenan Doğulu konuğuydu. "Senin gülüşünü de çok seviyorlar, gülerken mikrofonu ağzından çekme sakın" diye öğüt vermişti adama. Şimdi kimse bana samimiyetten içtenlikten bahsetmesin. Zaten Saba o sesi çıkarırken gerçekten gülmüyor. İstediği zaman gülüyormuş gibi yapıp o sesleri çıkaran insanlar tanıyorum çünkü ben. 

Her neyse ilk programlarından birinde konuğu Ali Ağaoğlu'ydu. Ali Ağaoğlu bir kere boş adam, bunu tartışmak anlamsız. Kelime dağarcığını para, inşaat, para, araba, para, bina, kadın, para ve yine para kelimeleri oluşturduğu için bir cümle kurmaya çalıştığında "bu çok şey bir şey" gibi bir cümle çıkıyor ortaya. Dolu olan tek yeri cebi anladığım kadarıyla. Tabii bir de görgüsüzlük barı dolu ağzına kadar. Adam helikopteriyle programa geldi ya, ötesi yok bence. O programa gelene kadar da araba koleksiyonları gösterildi, helikopterinden canlı yayın yapıldı falan. "Saba Tümer neden programında böyle bir şeye izin veriyor ki?" diye düşünürken değirmen taşı kıvamında kocaman kıçını oturduğu yerden kaldırdığı gibi Ali Ağaoğlu'na sarılıp öptü geldiğinde. En sevilen iş adamı, Türkiye'nin bayıldığı isim vs. Durdu durdu ağzına mikrofonu sokmak suretiyle kahkaha atıp adamı övdü. Anladık ki artık Saba da eski Saba değil.  

Okul varken televizyon izlemediğim için tatilde eve gelince bakıyorum. Ben sadece belgesel, kültür sanat programları ve açık oturum izliyorum inanır mısınız? Yok inanmayın zaten. Böyle de söylemeyin orda burda, kimse de size inanmaz. Neyse geçen hafta tiyatrocu üç kardeşi konuk almış. Konuklarıyla o kadar ilgisiz ki soru sorup cevabını bile dinlemiyor. Hatta birinin oynadığı filmi öteki oynadı diye söyledi. Bir de filmi izlediğini ve çok beğendiğini söyleseydi işte o zaman dadından yenmezdi ama konuklar insaflı kişilermiş hatasını düzelttiler. Sonra dünyanın en uzun adamı diye rekorlar kitabına girmiş 2 metre bilmem kaç santim uzunluğunda bir adamı çağırmış. "Kardeşlerin arasında en uzun sen misin şimdi kahkahkah?" diye bir soru sordu ben artık televizyonu kapattım zaten. Okumam gereken kalın kalın kitaplar var benim. Katılmam gereken sanat sergileri, çekmem gereken sanatsal kısa filmler var.

Evet artık geldik yazımızın "conclusion" bölümüne. Şarkıyı bilmediği halde kameranın onu çektiğini fark ettiği an ağzını oynatmaya çalışan, riyakarca kameralara ağlayan, doktor diye anons ettiği konuğunun avukat çıkması gibi gafları olan ve televizyonları yıllarca esir alan Esra Ceyhan sözüm sana! Şimdi nerelerdesin bilmiyorum. Neredeysen mümkünse orada da kal zaten. Ama bak gör bu ülkeye neler yaptın. Bu ülke ki İkbal Gürpınar, Müge Anlı, Saba Tümer ve nicelerine maruz kalmak zorunda senin yüzünden. Şimdi kameralar olmadan ağla ki insanlar bu programları izlemek zorunda kalıyor. Herkes ben değil ki kültür sanat programları, açık oturumlar, belgeseller, serg...

6 yorum:

bayan mikrop dedi ki...

:))
saba nın götü patlasın naasıl biçimsiz iğrenç kamyonumsu bi popo o yaa yok yokk tepsi popo evet

esra da muhtemel 2. çoçuk için pozisyon deniyordur.

sen boru öttürmeye çalış gene daha faydalı olur :)dfmgjhdjfh

İsmini Vermek İstemeyen Seyirci dedi ki...

Esra bence menopoza girmiştir yavaştan ya asdfghj

Mystery dedi ki...

Ahaahhaa annem geçen gün dedi ki "bu Saba her gün biraz daha mı şişiyo?" :D Kadındaki semer kimsede yok anasını satayım hay maşşallaahh diyesim geliyo :D Bir de bu kahkaha senin için; ahhahhahhahhaayyyy!

İsmini Vermek İstemeyen Seyirci dedi ki...

asdfg Müge ya :D
Ben de böyle gülmeyi evde pratik ediyorum biraz oluyor ama daha çok yolun başındayım :ı

Aydedeye havlayan dedi ki...

hahahah valla ne dediysen katıldım, hepsine de benden ok ama ben yine de aşye özgün hanımları tek geçiyorum, o olmadan dünyanın kendi ekseni etrafında dönmeyi başarabileceğine de inanmıyorum. onun dışında tabii ki ben de sergiler, belg..

İsmini Vermek İstemeyen Seyirci dedi ki...

Bir programda izlemiştim Ayşe Özgün jazz söylüyor ya. Bence içlerindeki en meziyetlisi o :D
Gerçi bize ne programlardan! Belgeseller, fuarlar, serg...